„Jesień wokół nas” – Projekt PNWM

 

Projekt polsko-niemiecki

„Jesień wokół nas” – wycieczka autokarowa

do

Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich

Dnia 15 października 2015 roku przedszkolaki z grupy 5-latków zaprosiły swoich rówieśników z Przedszkola „Regenbogen” z Guben na wspólną polsko-niemiecką wycieczkę autokarową do Jezior Wysokich pod hasłem „Jesień wokół nas”.

Wycieczka współfinansowana została dzięki środkom pozyskanym z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za pośrednictwem Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”. Celem wycieczki było stwarzanie okazji do wspólnych zabaw na łonie natury, nawiązywanie bliższych kontaktów poprzez radosne wspólne zabawy, przybliżenie dzieciom uroków przyrodniczych okolic Gubina i Guben, rozwijanie potrzeby przebywania w leśnym środowisku przyrodniczym będącym miejscem doznań estetycznych i odpoczynku, przełamywanie barier językowych oraz wspomaganie rozwoju fizycznego.

Dzieci podczas tego dnia przeżyły wiele interesujących chwil, wspaniale się bawiły mimo niesprzyjającej aury pogodowej. Czas jazdy do Jezior Wysokich szybko wszystkim minął , bo dzieci z obu przedszkoli śpiewały swoje ulubione piosenki, a jedną zaśpiewali wspólnie „Jeśli czujesz się szczęśliwy” w języku polskim i w języku niemieckim.

Wycieczkę po Ośrodku rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych w kręgu i wspólnym zaśpiewaniu piosenki „Guten Tag” a następnie z dziećmi przywitał się p. leśniczy, który zaprosił dzieci do wejścia na taras murowanej wieży przeciwpożarowo-widokowej, z której podziwiały jesienny dach lasu i malowniczo położone miejscowości zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Wieża ma 41m i jest zbudowana na wzór latarni morskiej. Aby wspiąć się na jej taras dzieci musiały pokonać 176 schodów i nie obyło się bez wspólnego liczenia oczywiście przy pomocy pań.

Następnie p. leśniczy zaprosił przedszkolaków do zwiedzenia sal wystawowych w stylowej leśniczówce: hodowli lasu, ochrony przyrody, eksponatów roślin, zwierząt i ptaków. Dzieci wysłuchały ciekawych opowieści i poznawały nowe słownictwo w języku polskim i niemieckim związane z lasem i jego mieszkańcami, które panie zapisywały na przywiezionych z przedszkoli planszach przyrodniczych. Dzieci brały również udział w zagadkach i naśladowały odgłosy wybranych ptaków np. kukułki. Mimo jesiennej aury przedszkolaki z obu przedszkoli zaśpiewały dwujęzyczną piosenkę „Ku-ku”, mimo, że nawiązywała do wiosennej pory roku, ale p. leśniczemu bardzo się podobało. Podczas spaceru leśną ścieżką edukacyjną p. leśniczy zdradzał dzieciom „tajniki przyrody” i np. dzieci mogły powąchać igły sosny kalifornijskiej, które po potarciu pachną cytryną. Dzieci chętnie też wykonywały ćwiczenia gimnastyczne na łonie natury i uczyły się oddychać świeżym powietrzem.

Wspólne zabawy przy ognisku, spożywanie upieczonej kiełbaski i „dziecięcych smakołyków sprawiły, że pogoda przestała mieć dla wszystkich jakiekolwiek znaczenie.

Na zakończenie wycieczki dzieci wyraziły swoje emocje ze wspólnego pobytu w lesie rysując swoje wrażenia i odczucia na sylwetach liści, a następnie przyklejały na jedno wielkie „jesienne drzewo”, które stało się ozdobą przedszkolnego holu. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe dyplomy i jesienne bukieciki z niespodzianką, a od p. leśniczego książeczki z kolorowankami o lesie i jego mieszkańcach.