POLSKO-NIEMIECKI „DZIEŃ BABCI I DZIADKA”
„OMA UND OPA TAG'”
Tradycją Przedszkola Miejskiego Nr 1 i Przedszkola „Regenbogen” z Guben od kilku lat wpisana jest w plan współpracy wspólna polsko – niemiecka uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
I tak było w tym roku. W dniu 17 stycznia. odbyły się polsko-niemieckie obchody Dnia Babci i Dziadka. Dzięki uprzejmości Dyrektora Janusza Gajdy uroczystość odbyła się w Gubińskim Domu Kultury. Program artystyczny wykonały dzieci 6-letnie z Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Gubinie przygotowane przez panie Ewę Kancelarz i Danutę Janicką oraz dzieci 5-6 letnie z Przedszkola „Regenbogen” z Guben, które przygotowywane zostały przez panie Antje Stähr i Beate Philipp. Koordynatorem spotkania była Krystyna Tatrocka.
Celem uroczystości było pogłębienie współpracy pomiędzy przedszkolakami oraz ich opiekunami z Gubina i Guben, wzmocnienie więzi emocjonalnych pomiędzy polskimi i niemieckimi przedszkolakami, i ich rodzinami, kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do dziadków poprzez wspólnie spędzony czas, integracja dzieci polskich i niemieckich, poznawanie języka polskiego i niemieckiego poprzez wspólne przygotowania i występy przedszkolaków z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Polsko-niemiecka uroczystość poprzedzona była spotkaniem dzieci z obu przedszkoli w naszym przedszkolu. Dzieci miały okazję wspólnie jeszcze przed występem bliżej się poznać, pobawić i zintegrować. Po wspólnym poczęstunku dzieci gotowe były do zaprezentowania polsko-niemieckiego programu artystycznego na uroczystości w GDK.
Gości z Polski i Niemiec przywitała pani Dyrektor Grażyna Hrabska oraz rodzic Katarzyna Wysługocka.
Mimo dużego wysiłku w przygotowaniach programu efekt był fantastyczny, a przedszkolaki na scenie spisały się na medal.
Dzieci z obu placówek specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego święta nauczyły się wierszyków z życzeniami. Nie obyło się też bez wspólnego zatańczenia zimowego tańca „Zima, zima” z wykorzystaniem janczarów.
Na koniec dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom wykonane w przedszkolach upominki. Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek dla dziadków.
Polsko-niemieckie spotkanie sprawiło nie tylko wszystkim wiele radości, ale również udowodniło, że granica, zarówno ta terytorialna, jak i mentalna odchodzi w zapomnienie, a cudowny nastrój i wspólna zabawa prowadzi do nowoczesnej wymiany kulturowej.